Vlašský dvůr

Otevírací doba:
otevřeno denně
listopad - únor 10:00 - 16:00 hod.
březen a říjen 10:00 - 17:00 hod.
duben - září 9:00 - 18:00 hod.
(poslední vstup 30 min před koncem otevírací doby. Doporučujeme předem objednat návštěvu větších skupin.)


Vstupné:
Cizojazyčný výklad:
dospělí 80,- Kč     
dospělí 100,- Kč
děti, studenti 40,- Kč
děti, studenti 60,- Kč
rodinné 200,- kč důchodci 80,- Kč




K o n t a k t y :
telefon: +420 327 512 873
e-mail: vlasskydvur@kh.cz

 

 

Po celá staletí byl Vlašský dvůr střediskem hospodářské moci českého státu. Jeho založení na konci 13. století bylo spjato s potřebou bezpečného uložení vytěžené stříbrné rudy z kutnohorských dolů a jejího zpracování. V roce 1300 za vlády Václava II dochází k velké mincovní reformě. Do Kutné Hory byli povoláni zkušení vlašský mincíři a pregéři, (mincíři vyráběli ze stříbrných prutů tenké plíšky na které pregéři vyráželi obrazce a slova ) z města Florencie, aby tu razili peníze. Podle těchto mincířů byl dvůr pojmenován jako Vlašský.
Reforma centralizovala ražbu mincí (-tzv. pražských grošů ) do jediné, státem řízené mincovny ve Vlašském dvoře.
V dobách největšího rozkvětu města, sloužil Vlašský dvůr též jako sídlo panovníka při jeho pobytu v Kutné Hoře. Odehrálo se zde mnoho důležitých událostí a setkání.
Mezi nejdůležitější patří: setkání Václava IV. s bratrem Zikmundem,
zvolení Vladislava Jagellonského, syna polského krále Kazimíra, českým králem roku 1471,podepsání tzv. Kutnohorského dekretu, který zaručoval stejná práva česky mluvícím studentům na Karlově univerzitě v Praze.
Po nástupu Habsburků na český trůn v roce 1526 ztrácí Vlašský dvůr na svém významu.
Ke zrušení královské mincovny dochází v roce 1727, od té doby byl dvůr používán k nejrůznějším účelům. Bylo zde sídlo radnice, obecní škola, lazaret v době napoleonských válek. V současné době slouží Vlašský dvůr jako stálá expozice mincovnictví.